BLOG

Akcesoria niezbędne do montażu okien plastikowych

Autor: Dominik Pieczyński
Budujesz właśnie swój wymarzony dom? A może inwestujesz w budynek o przeznaczeniu usługowym? Jeśli tak – potrzebne Ci będą okna! Jeśli zamierzasz w swoim projekcie umieścić okna plastikowe, nie zapomnij o kwestii ich montażu! Co będzie Ci do tego potrzebne? Zobacz jakie akcesoria są niezbędne do montażu okien plastikowych!

Okno na świat

Ludzie często zapominają, jak ważne są dobrze zrobione okna. To nie tylko świetne źródło czystego powietrza po otwarciu – to także jasno oświetlony dom. Im więcej szyb, tym jaśniej w domu. I ostatni atut, o którym często się zapomina – okna dają poczucie komfortu i przestrzeni, wpływają więc w znaczący sposób na kondycję fizyczną mieszkających lub pracujących w danym wnętrzu.

To wszystko sprawia, że projekt budynku z oknami powinien być dokładnie przemyślany, a ich rozmieszczenie – skrupulatnie zaplanowane. Jednak dobry projekt to nie koniec – należy zadbać także o odpowiedni montaż.

Prawidłowy montaż okien

Jeśli rozmieszczenie okien w budynku jest już potwierdzone i zaakceptowane, można przejść do kwestii ich montażu. To jeden z kluczowych elementów ich późniejszego użytkowania. Dlaczego? Tylko prawidłowo przeprowadzony pozwoli uniknąć przyszłościowych problemów takich jak nadmiar wilgoci w domu, niewygodne korzystanie czy wreszcie samootwierające się okna.

To nie jest żart – od montażu zależy to, czy w późniejszych etapach, kiedy przyjdzie do użytkowania budynku, okna zdadzą swój egzamin i będą właściwie spełniać swoje zadanie. Dlatego cały proces należy starannie przemyśleć i zaopatrzyć się we wszystkie, niezbędne materiały i akcesoria do okien plastikowych!

Akcesoria do okien plastikowych, czyli co jest potrzebne?

Montaż to często nie lada wyzwanie, a okna należą do elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Dlatego też należy dokładnie omówić części, które potrzebne będą do uzyskania całokształtu pracy przy oknach.

Zacznijmy od czegoś prostego – szyby okienne. Każdy, nawet początkujący budowlaniec wie, że okno posiada szybę. Oczywiście można inwestować w staromodne, szklane modele… ale po co, kiedy technika i świat już dawno poszły naprzód! Teraz w modzie są okna plastikowe – dużo lżejsze, a tak samo spełniające standardy, a przy tym często odrobinę tańsze.

Kolejna, dla niektórych najważniejsza rzecz, czyli okucia okienne. Trzeba najpierw wyszczególnić co się do nich zalicza – na okucia okienne składa się cała masa elementów ryglujących oraz zawiasów. Montuje się je zgodnie z obwodem okna, co z jednej strony wiąże się z jego stabilnością, a z drugiej – mobilnością. Najprościej rzecz ujmując dzięki okuciom do okien plastikowych, okna są dobrze i odpowiednio mocno przytwierdzone do ramy okiennej, ale także są w stanie otwierać się i zamykać.

Następnym, bardzo ważnym i bardzo potrzebnym akcesorium, jeśli chodzi o montaż okien, są nawiewniki okienne (czasem nazywa się je także nawietrznikami). Odpowiadają one za stały dopływ powietrza do wnętrza budynku. Montując ten element można zawczasu ustalić, jak dużo powietrza ma być przepuszczane, a co za tym idzie – cały proces jest pod ścisłą kontrolą, ale tylko w przypadku poprawnego zamontowania nawiewników. Odgrywają one ważną rolę, jeśli chodzi o okno – są bardzo istotne z punktu widzenia prawidłowej cyrkulacji wewnątrz pomieszczeń.

I wreszcie ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne z akcesoriów do okien, a mianowicie klamka! Klamki do okien to podstawowa część umożliwiająca ich otwieranie i zamykanie. Dlatego tak ważne jest, aby w pierwszej kolejności wybrać odpowiednią, a w drugiej – należycie ją zamontować.

Akcesoria do okien plastikowych - gdzie kupić?

Skoro już wiemy czego szukać i co jest potrzebne przy montażu okien powstaje pytanie – gdzie te rzeczy kupić?

W dzisiejszych czasach jest mnoga ilość sklepów budowlanych, często nawet dużych sieciówek, które szczycą się obszernym asortymentem. Często jednak dużo, wcale nie oznacza dobrze – warto o tym pamiętać. Jeśli chce się wybrać naprawdę porządne części okienne, należy poszukać dedykowanego sklepu z asortymentem w zakresie nas interesującym.

Sklepy stacjonarne to oczywiście standardowa propozycja – można w nich zobaczyć przyszłe elementy naszych okien, dotknąć ich i sprawdzić jakość. Jednakże równie ciekawą alternatywą dla tego typu zakupów stały się sklepy internetowe – taka droga kupowania akcesoriów do montażu okien to nie tylko duża oszczędność czasu, ale także niepowtarzalna możliwość przejrzenia wielu modeli, wzorów i kolorów. Jednym ze sklepów internetowych, który oferuje akcesoria do okien plastikowych jest Petecki.eu, która specjalizuje się w produkcji i montażu okien, drzwi oraz rolet.

Wysoka jakość kluczem do sukcesu

Stawianie budynków to zawsze kosztowna inwestycja, ale okna to zdecydowanie jeden z elementów, na których nie warto oszczędzać. Kiepskie materiały lub niedbały montaż mogą przysporzyć w przyszłości wielu problemów, których naprawianie może okazać się bardzo kosztowne. Jak więc uniknąć takich sytuacji? Postawić na wysokiej jakości materiały!

Akcesoria do okien plastikowych powinny być starannie dobrane – nie warto się spieszyć. Należy zrobić dokładne rozeznania i wybrać te, najbardziej odpowiednie. Trzeba liczyć się z także pewnymi kosztami. Oczywiście, nie wszystko, co dobre jest drogie… ale z drugiej strony tanie zamienniki także często nie najlepiej się sprawdzają. W pierwszej kolejności należy patrzeć na jakość i wysokie standardy wykonania produktów, a dopiero potem na ich cenę!

Co to znaczy, że akcesoria do montażu okien są wysokiej jakości? Przede wszystkim chodzi o materiały, z których zostały wykonane, a także rzetelność i dbałość o szczegóły w trakcie ich produkcji. Jeśli widzimy, że elementy są krzywe lub wyglądają mizernie – lepiej nie ryzykować! Jakość powinna być zawsze na pierwszym miejscu, gdyż może mieć ogromny wpływ na cechy takie jak trwałość elementów, ich ogólną prezencję i funkcjonalność.

Dobrze zamontowane

Dobrej jakości materiały to dopiero część sukcesu – jego zwieńczeniem jest sam proces montażu, który tak naprawdę jest zwieńczeniem pracy. W procesie montowania okna wcześniej zakupione elementy w efekcie końcowym tworzą jedną, gotową do użytku całość. Prawidłowy montaż okien to wcale nie taka prosta sprawa. Jest wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę, dlatego, jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego we własnym zakresie, należy znaleźć sprawdzony zespół specjalistów z branży budowlanej, którzy zamontują okna zgodnie ze wszystkimi standardami.