BLOG

Montaż okien plastikowych. Krok po kroku

Autor: Dominik Pieczyński

W dobie coraz większego nacisku na ekologiczne rozwiązania w budownictwie, właściwy montaż okien nabrał znacznie większego znaczenia. Odpowiednio wykonany pozwoli ograniczyć straty ciepła, co będzie miało bezpośredni wpływ na rachunki za ogrzewanie. W jaki sposób montować okna plastikowe, aby właściwie spełniały swoją funkcję? Oto nasz poradnik – montaż okien PCV krok po kroku.

Prawidłowy montaż okien plastikowych nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga posiadania odrobiny wiedzy. Warto poświęcić chwilę czasu na jej przyswojenie i w ten sposób uniknąć błędów, które na przestrzeni czasu mogą okazać się dość kosztowne.

Ustalenie wymiarów okna

Pierwszym krokiem w osadzaniu plastikowego okna, jaki należy wykonać, jest ustalenie jego dokładnych wymiarów. Jako podstawowy wymiar należy przyjąć szerokość i wysokość otworu w murze. W przypadku trudności z ustaleniem tych wymiarów z powodu na przykład starej ościeżnicy należy zdjąć warstwę tynku aż do ściany nośnej i dopiero wtedy zmierzyć wielkość otworu. Przy ustalaniu wysokości okna warto również pamiętać o uwzględnieniu grubości parapetu, ponieważ ten najczęściej jest wymieniany razem z oknem.

Obróbka ościeżnicy

Jeżeli w otworze było obecne stare okno, to po jego wymontowaniu należy oczyścić boki otworu z wszelkich pozostałości okna, luźnych kawałków cegieł itp. Następnie w razie potrzeby należy wyrównać otwór przy użyciu zaprawy. Otwór powinien być na każdej długości równy, a różnica w jego szerokości na całej długości okna nie powinna przekraczać 5mm. W innym wypadku okno po montażu może być krzywe lub nieszczelne. Jeżeli okno będzie montowane przy użyciu kotew, należy odkuć nieco tynku w miejscach przykręcenia. Ułatwi to późniejsze wykończenie. Jeśli ościeże jest ocieplone, a okno docelowo ma być bliżej zewnętrznej krawędzi, należy styropian naciąć z warstwą tynku wzdłuż równej linii wzdłuż planowej płaszczyźnie okna.

Sposób montażu

Sposób montażu okna uzależniony jest od kilku czynników, takich jak materiał, z którego wykonana jest ściana lub miejsce osadzenia. Mocowanie musi zostać wykonane w taki sposób, aby zapewnić stabilność okna pod jego własnym ciężarem oraz pod naporem sił zewnętrznych w postaci na przykład wiatru. Aby zapewnić stabilność okna, musi mieć ono solidne oparcie w otworze oraz powinno być zamontowane z użyciem stalowych płaskowników, które muszą zostać zamocowane do ramy oraz przykręcone bocznej ściany ościeża. Jest to pierwszy ze sposobów mocowania, który umożliwia odsunięcie jego punktów od krawędzi muru. Drugim ze sposobów jest wykorzystanie stalowych kołków rozporowych, które przechodzą przez ramę okna. Pozwala on ograniczyć późniejsze prace wykończeniowe.

Jeżeli otwór okienny został już przygotowany, montowanie okna PCV należy rozpocząć od zdjęcia skrzydeł nowego okna z zawiasów po osadzeniu bolców ustalających. W zależności od wybranego sposobu mocowania należy umieścić w ramie kotwy lub wywiercić otwory na dyble. Powinny być osadzane na ościeżnicy w odstępach około 70 centymetrów oraz w odległości około 20 centymetrów od narożników. Montaż z użyciem dybli wymaga wywiercenia w PCV otworu w taki sposób, aby nakrętka podparła się na ściance wewnętrznej stalowej podpory. Pozwoli to naukrycie miejsc mocowania odpowiednią zaślepką.

W ten sposób przygotowaną ramę należy wstawić w otwór, używając właściwych klinów regulacyjnych. Wysokość montowania musi uwzględniać grubość parapetu, który zostanie zamontowany później. Kliny powinny znajdować się w na dole i po bokach, aby zapewnić stabilność okna podczas montażu. Aby uzyskać odpowiednią regulację, kliny powinny być układane parami i wzajemnie regulowane. W ten sposób uzyska się prawidłowe ustawienie wysokości. Warto pamiętać, że kliny zostaną na swoich miejscach po zamontowaniu okna, więc nie mogą wystawać poza obrys ościeżnicy.

Przygotowaną ościeżnicę wstawiamy w otwór okienny, regulując klinami wysokość ustawienia oraz poziom. Na całym obwodzie należy uzyskać równą szczelinę o szerokości maksymalnie 2 centymetrów. Po uzyskaniu równomiernej szczeliny trzeba wstępnie zablokować ją klinami u dołu. Po skontrolowaniu poziomicą ustawienia boków należy unieruchomić ją klinami na górze. Jeżeli ustawienie zostało wykonane poprawnie, trzeba przymocować kotwy do ściany przy użyciu kołków.

Jeżeli montaż wykonywany jest przy użyciu dybli, przez wcześniej wykonane otwory w ramie, wiercimy je w murze i umieszczamy dyble. Nie można ich za mocno dokręcić, aby nie odkształcić ramy. Przed wywierceniem kolejnego otworu sprawdzamy prawidłowość ustawienia ościeżnicy. Następnym krokiem jest wypełnienie szczeliny pianką poliuretanową. Przed nałożeniem pianki powierzchnię ściany trzeba nieco zwilżyć. Do aplikacji pianki należy wykorzystać pistolet montażowy. Pozwoli ona na równomierne rozprowadzenie i precyzyjne dozowanie. Szczelina powinna być starannie wypełniana od dołu ku górze. Następnie należy zamontować skrzydła okna i zamknąć je do czasu stwardnienia pianki.

Tak zwany montaż warstwowy polega na osłonięciu szczeliny wypełnionej pianką i specjalnymi foliami, która od wewnątrz chroni piankę przed wnikaniem wilgoci. Z kolei folia umieszczona na zewnątrz pozwala na odparowanie pojawiającej się wilgoci oraz chroni przed wnikaniem wody. Ten sposób montażu jest stosowany szczególnie podczas budowy nowych domów i mieszkań i w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła okna.

Gdzie można zakupić odpowiednie okna

Prawidłowy montaż okna PCV to tylko jeden z czynników mających wpływ na ograniczenie strat ciepła. Samo okno musi być odpowiednio wysokiej jakości oraz być wyprodukowane z najlepszych materiałów. Przy wymianie okien warto zaufać znanym i polecanym producentom. Jednym z nich jest firma PETECKI, której produkty idealnie się sprawdzają w ekologicznym budownictwie. Okna tego producenta spełniają wszystkie oczekiwania i idealnie sprawdzą się w energooszczędnych projektach domów oraz mieszkań. Produkty tej firmy można znaleźć w tym miejscu.

Podsumowanie

Powyższy poradnik na temat montażu okien PCV krok po kroku jest samą esencją tego tematu. Można powiedzieć w nim znacznie więcej, jednak powyższe informacje w zupełności wystarczą do poprawnego montażu okna PCV. Warto o ten proces zadbać, ponieważ jest to inwestycja wymagająca nakładu odrobiny czasu na przyswojenie wiedzy, a zwraca się w realnej gotówce oszczędzonej na zapobieganiu utracie ciepła. W perspektywie coraz większych kosztów ogrzewania, przedstawione informacje stają się szczególnie wartościowe.