BLOG

Zalety okien plastikowych

Autor: Dominik Pieczyński
Wybór odpowiednich okien nie jest prostą kwestią, także patrząc przez pryzmat finansowy. Mimo dużej konkurencji chociażby w postaci okien drewnianych czy aluminiowych, okna plastikowe nieprzerwanie cieszą się dużą popularnością. Wybierając okna, warto zapoznać się z zaletami stolarki PCV.

1. Oszczędność

Okna plastikowe są przede wszystkim tańsze niż wykonane z takich tworzyw jak aluminium czy drewno. Ich ceny w porównaniu z oknami z innych materiałów są niższe o około 10-15%. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza przy montażu większej ilości okien, np. w nowo wybudowanym domu. Oszczędność w przypadku plastikowych okien to także czynnik, który będzie zauważony w trakcie ich długiej eksploatacji. Ze względu na wysoką termoizolację, istnieje mniejsza szansa na przepuszczalność powietrza, co skutkuje mniejszymi opłatami za ogrzewanie.

2. Trwałe i solidne okna plastikowe

Okna PCV są wysoce odporne na czynniki atmosferyczne, biologiczne oraz chemiczne. Nie wykazują nadwrażliwości na mrozy i wysokie temperatury. Nie szkodzą im silne podmuchy wiatru, opady śniegu czy deszczu. Ponadto nie pozwalają na rozwój pleśni, grzybów oraz owadów w pomieszczeniach, a także nie absorbują wilgoci. Pod tym względem górują nad oknami drewnianymi.

Nie odchodzi z nich farba, a ich powierzchnia pozostaje gładka mimo upływu lat. Nie należy się także obawiać, że białe ramy pożółkną, a ciemne wypłowieją. PCV jest trwałym tworzywem, które trudno jest zarysować czy uszkodzić.

Charakteryzują się wyjątkową trwałością. Utrzymują się w dobrym stanie nawet przez 30 do 50 lat. Okna PCV odznaczają się także wysoką odpornością na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Powoduje to, że nie odbarwiają się oraz nie tracą swojej oryginalnej struktury. Są także odporne na działania, które mogą zaszkodzić ich użyteczności.

Warto również zaznaczyć, że są niepalne oraz w sytuacji braku dodatkowych źródeł zapalnych, same się wygaszają. Profile wykorzystywane do produkcji ram okiennych są lekkie, a więc łatwe w montażu i transporcie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe. Dobrze znoszą obciążenia oraz długotrwałą eksploatację. Do produkcji okien PCV wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, dzięki czemu można je użytkować przez długi okres czasu.

3. Łatwość w utrzymaniu czystości

Łatwość utrzymania w nienagannym stanie to kolejny atut okien PCV. Nie wymagają one ochronnego malowania. Wystarczy je jedynie regularnie myć z pomocą delikatnych środków i pielęgnować uszczelki.

Niewątpliwą zaletą okien plastikowych jest niemalże brak konieczności konserwacji. Oprócz typowych, prostych zabiegów pielęgnacyjnych, nie wymagają zbyt dużej uwagi. W przypadku okuć warto raz w roku odpowiednio o nie zadbać, czyli nasmarować oliwą do maszyn, wazeliną techniczną lub smarem. Należy także sprawdzać, w jakim stanie są uszczelki. Jeżeli okaże się, że stwardniały i są mniej elastyczne, warto posmarować je olejem do maszyn, gliceryną lub specjalistycznym preparatem. W przypadku pojawienia się pęknięć konieczna będzie ich wymiana.

4. Szczelność oraz termoizolacja

Okna PCV odznaczają się świetną szczelnością, oraz doskonałą termoizolacją. Dzięki zdolności do tłumienia dźwięków dochodzących z zewnątrz można zawsze cieszyć się ciszą, niezależnie od gwaru panującego na dworze. Zaleta ta z pewnością zostanie doceniona przede wszystkim przez osoby mieszkające blisko ruchliwych ulic, w pobliżu linii kolejowej, tramwajowej czy obok obiektu sportowego.

Stolarka PCV jest też energooszczędna. Termoizolacja to duża zaleta w sezonie grzewczym. Zastosowanie specjalnych pakietów szybowych oraz profili o budowie kilkukomorowej gwarantuje ich wysoką termoizolacyjność. Niski współczynnik przenikania ciepła wraz z właściwym montażem ogranicza straty ciepła. W rezultacie w budynku łatwiej jest utrzymać komfortową, stałą temperaturę.

5. Łatwość regulacji okien plastikowych

Po pierwszym roku użytkowania okien PCV, skrzydło okna może się delikatnie obniżyć względem ramy. Nie jest to jednak duży problem, ponieważ okno bardzo łatwo można wyregulować.

Bardzo podobnie jest także z dociskiem skrzydła do ramy. Najlepiej zrobić to przed sezonem zimowym, aby pomieszczenia nie traciły ciepła. W przypadku zauważenia, że okna nie są w pełni szczelne, należy przekręcić rolki mimośrodowe minimalnie bliżej uszczelki, by móc odpowiednio wyregulować poziom szczelności. W letnim sezonie należy działać odwrotnie, aby przepływ powietrza był większy.

Dłuższe użytkowanie okien plastikowych może spowodować konieczność wymiany zastosowanych uszczelek. Nie jest to jednak skomplikowane. Warto pamiętać, aby dokładnie oczyścić miejsca, w których znajdowały się uszczelki. To pozwala na pozbycie się pozostałości kleju, który uniemożliwia poprawne założenie nowych uszczelek.

6. Dostępność wielu kolorów

Początkowo okna plastikowe występowały jedynie w kolorze białym, ale i tak zawitały do większości mieszkań i domów. Dziś gama kolorystyczna jest w zasadzie nieograniczona. Poza uniwersalnym, białym kolorem dostępnych jest wiele odcieni brązu, które doskonale imitują okna drewniane. Pojawiła się także moda na okna w kolorach szarości czy kremu i beżu. Dużym plusem jest także to, że okna plastikowe są zazwyczaj dostępne od ręki, co ma niebagatelne znaczenie dla osób, którym zależy na czasie.

Warto także zwrócić uwagę na to, że okna plastikowe świetnie sprawdzają się w dużych wnękach, gdzie wstawienie drewnianych okuć oraz profili nie będzie możliwe. Okna PCV to również odpowiedź na potrzeby osób, które marzą o nietypowych kształtach przeszkleń. Sztuczne tworzywa dają o wiele większe pole do popisu niż tradycyjne drewno.

Odpowiednio dobrana stolarka okienna to inwestycja na lata. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z zaletami okien plastikowych, które z pewnością posłużą na kilkadziesiąt lat. Posiadają korzystne parametry techniczne, co powoduje, że sprawdzą się nawet w najbardziej wymagającym wnętrzu. Zalety okien PCV są niepodważalne, a szeroka oferta kolorystyczna z pewnością zadowoli każdego inwestora.